Matterhorn, Breithorn, Pollux a Castor

Před cestou do Pamíru jsme se potřebovali někde aklimatizovat a protože již už dlouho sníme o výstupu na Matterhorn, rozhodli jsme se pro něj a pro nedaleký masív Monte Rosy. A tak vznikla naše cca 10ti denní dovolená..

5.7.
A protože jsme v našem snažení nechtěli být sami, poptali jsme se pár kamarádů a vyrazili ráno dvěma auty v osmi lidech směr švýcarský Zermatt. Do Zermattu je zákaz vjezdu vozidlům se spalovacím motorem, proto jsme večer dojeli po cca 12 hodinách jízdy (zdrželi nás zácpy apod.) do obce Täsh a přespali na nedaleké louce ve svahu.

6.7. Chata Hornlihutte
Ráno parkujeme na parkovišti (5CHF/den) a odjíždíme vlakem do Zermattu. Odtud jsme se nechali lanovkou za necelých 30CHF (při koupi 10 lístků, 2 jsme prostě vyhodili) vyvézt na Schwarzsee (2566 m) a pěšky na Hornli hutte (3220m). Ještě večer jsme si šli projít nástup a dostali se tak cca 200 výškových metrů nad horskou chatu. Ubytování na chatě nás stálo s alpenvereinem 35CHF.

7.7. Matterhorn
Budíček si nařizujeme na 3:30, posnídáme a ve 4 vyrážíme nahoru. Nahoru jsme šli pouze v pěti ve dvou skupinách, jedna dvojice (Míra a Viktar) a jedna trojice (Akim, Beny a Pavel). První hodina po tmě šla poměrně rychle, ale to jen proto, že jsme si to den před tím prošli. Proto toto považujeme za velice důležité, protože orientace na Matterhornu je opravdu velice mizerná. Asi za 3 hodiny od chaty docházíme z bivakovaní boudě Solvay (4003m). Co nás docela překvapilo bylo, že cesta od Solveyky byla těžší než k ní, ale to bylo dáno i velkým množstvím sněhu. Kolem 10 hodiny se nám podařilo dostat na vrchol, ale protože se k nám začaly pomalu blížit nějaké mraky (ty nám ale nakonec vůbec neohrozily), začali jsme rychle sestupovat dolů. Po nějakých 8 hodinách sestupu a slanění jsme se dostali opět na chatu. Na hoře jsme byli kromě dvou dvojic jdoucí severní stěnou úplně sami.

Matterhorn 4478m / 7.7.2013 from Pavel Rozehnal on Vimeo.

8.7. Přesun na Theodulhütte
Tento den jsme strávili přesunem na chatu Theodulhütte (3317m) v masívu Monte Rosa, kde již na nás čekala Andrea, David a Filip, kteří si tento trek dali místo Matterhornu. Zde jsme důstojně oslavili úspěch na Matterhornu. Cena ubytka za noc nás vyšla na 25 eur.

9.7. Breithorn
Výstup na lehko ke Klein Matterhornu (konečná lanovky) a odtud na Breithorn (4164 m). Jedná se o velice jednoduchý vrchol a z důvodu blízké lanovky také velmi navštěvovaný. Na vrcholu nás bylo několik desítek. Z vrcholu jsme sestoupili opět na konečnou lanovky, koukli do umělé ledovcové jeskyně (8CHF), vyjeli výtahem přímo na vrchol Klein Matterhornu a vrátili jsme se na chatu.

10.7. Pollux a nocleh na Rifugio Guide della Val d’Ayas
Tento den jsme šli na vrchol Pollux (4092 m). Tento vrchol má krátkou lezeckou pasáž, která končí u sošky Madony. Od ní je to jen kousek sněhovým hřebínkem až na vrchol. Skalnatou pasáž jsme dolů slanili. Avšak nejzajímavější část dne nás ještě čekala. Pavel totiž vymyslel zkratku (je to sice dál, ale za to horší cesta) a proto jsme museli překonat lehce strmější sněhové pole a jednu menší trhlinu. Navázaní v 5 na leně jsme jí měli postupně přeskočit, Pavel to zvládl bez problémů, ale druhému Filipovi se skok příliš nepovedl a spadl, čímž sebou strhl i třetí Andreu, která si tím pádem udělala přes trhlinu lehký letecký den. Naštěstí svah nebyl příliš prudký a sníh byl rozbředlý, tak se Davidovi a Akimovi ostatní podařilo udržet. Večer jsme spali na chatě Rifugio Guide della Val d’Ayas (3420m), kde jsme poprvé v životě vyzkoušeli v horské chatě polopenzi. No popravdě řečeno, za 55eur jsme čekali o hodně víc.

Pollux 4092m / 10.7.2013 from Pavel Rozehnal on Vimeo.

11.7. Castor a zpět na Theodulhütte
Výstup na Castor (4226m) byl bez problémů, nejzajímavější byl vrcholový hřebínek, který byl docela vzdušný, ale protože zde byl vyšlapaný chodníček, nebyl žádný problém. Odpoledne jsme se vrátili na chatu Theodulhütte.

12.7. Sestup a odjezd
Sestup dolů do Zermattu nám trval okolo 3 hodin, dojeli vlakem k autům a vyrazili jsme domů. Závěrem musíme zmínit, že jsme jeli na tento výlet trošku napjatí, protože předpověď počasí naznačovala sněžení. Ale tyto předpovědi se vůbec nenaplnili, celý týden bylo krásně, proto nevíme, kde to meteorologové vzali.

Účast:

Andrea Tetourová
David Dvořák
Filip Junek
Martin Jáchym (Akim)
Mirek Pazdera
Pavel Rozehnal
Petr Benhák (Beny)
Viktar Paklonski

 

Fotky:
http://akimos.rajce.idnes.cz/2013_-_Svycarsko/

Posted in Horolezectví and tagged , , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *