Podzimní lezení v Arcu

Zářijové Arco jsme naplánovali hned po návratu z Oltre Finale na konec září, abychom využili den volna v prodlouženém víkendu. Vyjeli jsme navečer 24. září z Českých Budějovic a i  s hodinovým zdržením na německých hranicích (kontroly kvůli běžencům) jsme do kempíčku v Lomassona (Bivio dei Molinei) dorazili po cca osmi hodinách jízdy. Po dramatickém nočním probuzení – mysleli jsme, že nám po čepicích přebíhá krysa, z čehož jedna měla hysterák :D, jsme vstali do krásného rána a zjistili, že to byl plšík (lískový), kterého jsme pak každý večer lákali na piškoty. První den jsme vyrazili do oblasti COLTURA po ose Sarche, Ponte Arche. Zjistili jsme, že oproti údajům z průvodce zde byla očištěna a zajištěna nová stěna, kde byly cesty především obtížnosti 6a+ a výše, k nim jsme přidali ještě několik cest po pravé straně v sektoru AFRICA, které vyváděl tradičně Adam v obtížnosti 6b, 6b+ a 6c. Cesty se nám celkově moc líbily, byly celkem dlouhé mezi 25 m a 30 m a zatím nebyly olezené, takže jsme si je opravdu užili.

P1090382 P1090384 P1090385IMG_6646IMG_6659

Druhý den jsme plánovali v kempu s menší dávkou pozornosti (oblaženi grilovaným masem, vínkem, pivem,…), což se nevyplatilo – vybrali jsme si oblast SAN SIRO, ta má patřit mezi nejoblíbenější lezecké oblasti regionu, což má ovšem za následek, že i cesty obtížnosti 6a jsou do takové míry ohlazené, že je lze přelézt jen s vynaložením veškerého úsilí a bez jakékoliv radosti, zato peprně okořeněné slovním hodnocením. Poté, co Adam a Akim vyvedli každý cestu 6a v popsaném rozpoložení a Andrea si jednu z nich vysoukala, jsme se rychle přesunuli jinam, a to do neméně známé oblasti LA GOLA, která opravdu nezklamala. Lezli jsme v sektoru IL TORNATE cesty dlouhé kolem 20 m v obtížnosti 6a až 6b+ a užili si převísky s perfektními chyty, technické cesty i sokolíky. Příjemným zpestření tohoto dne bylo setkání Andrey a Akima a kamarádem Mirkem z Brna, s nímž už společně prožili několik intenzivních chvil ve vysokých horách.

P1090387 IMG_6678P1090389 P1090394 P1090397IMG_6690 IMG_2929

Ačkoliv by měl třetí den následovat restday, tentokrát to nepřipadalo v úvahu. Váhali jsme mezi volbou vícedélky a jednodélek a nakonec se rozhodli pro jednodélky jako intenzívnější lezení. Vsadili jsme na jistotu, kterou jsme znali z minulého roku a vyjeli do CROZ DE LE NIERE, kde jsme lezli především v sektoru LAVARDA. Cesty v obtížnosti od 5c do 6b+ a délce kolem 20 m vedly přes převísky s dobrými chyty a místy po škrabkách a celkově se nám moc líbily.

IMG_2960IMG_6763 IMG_2975IMG_6875IMG_6918

Čekal nás poslední den lezení, kolem 12 jsme chtěli vyrazit domů, ale každý si chtěl na rozloučenou ještě nějakou tu cestu dát. Vrátili jsme se tedy ještě do Coltury, kde nám v AFRICE zůstalo pár cest nepřelezených. Již třetí den jsme snídali přímo pod skálou a pozorovali přitom dvojici korejských lezců a museli se obdivovat především stylu droboučké dívky, která lezla po stěně s lehkostí pavoučka. Poté jsme si každý dali své 6b a Adam 6c a museli se již připravit na odjezd. Itálie opět nezklamala, a tak jsme se příjemně unavení a vyladění mohli vydat domů. Počasí nám celé čtyři dny opravdu přálo a my jsme si kromě bezvadného lezení mohli vychutnat také výhledy do nádherné podzimní italské krajiny opředené vinicemi.

IMG_6957IMG_6944IMG_6924

IMG_6686

Účastníci:

Zdenka Bajgarová
Jana Sankotová
Iva Hanušová
Andrea Tetourová
Adam Bajgar
Tom Doležal
Akim (Martin Jáchym)

 

Délka cesty tam i zpět: 1200 km + 300 km po skalkách

Kemp: zdarma

Mýtné: Itálie celkem 38 euro + rakouská dálniční známka

 

 

Posted in Horolezectví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *