Vánoční Kambodža

  1. den

23.12. sobota – Odlet z Prahy ve 14:00

  1. den

24.12. neděle – Přílet do Chengdu (Čína) v 5:55, tady máme asi 8 hodin na přestupu, proto neváháme a jdeme se podívat mimo letiště. K největším lákadlům města v současnosti nepatří ani tak kulturní a historické památky, ale nedaleká chovná stanice ohroženého druhu pandy velké. Proto se na letišti domlouváme s ostatními Čechy a tvoříme tzv. „panda team“ a jedeme se podívat do místní pandí ZOO., Zde chovají přes 100 těchto zajímavých zvířat. Cesta z letiště do ZOO trvá taxíkem kolem hodiny, na prohlídku samotné ZOO nám stačili 2 hodiny.

  1. den

25.12 pondělí – Celodenní prohlídka v Bangkoku. K největším lákadlům jistě patří projížďka na lodi po místních kanálech. Plavba trvá něco kolem 2 hodin, ale stojí nekřesťanských 1000 báhtů. Velice zajímavé bylo pozorování velikých ještěrů, kteří se opalovali na břehu. Následně procházíme spoustu chrámů, které Bangkok nabízí.

  1. den

26.12 úterý – Ráno si procházíme místní ZOO, která se nachází severně od centra, nedaleko parlamentu a našeho ubytování. ZOO je to pěkné včetně všech hlavních zvířat i lachtaní šou. Následně se jdeme podívat do rozsáhlého Královského paláce s chrámem Wat Phra Kaeo, kterému dominuje smaragdový Buddha a je nejposvátnějším svatostánkem buddhistů v Thajsku (pozor, nutné dlouhé kalhoty či dlouhá sukně a zahalené ramena). Cena vstupu do paláce je také poměrně drahá a to 500 báthů.

  1. den

27.12. středa – Celodenní cesta autobusem do Kambodži (zařízeno v jedné z mnoha turistických kanceláří v centru Bangkoku večer před odjezdem) za 600 báthů. Jedeme přímo do Siem Reap. Ze slibovaných 8 hodin se nakonec vyklubalo více než 11 hodin jízdy. Na hranicích stevard autobusu vybral pasy a sám zařídil za 30 USD všem kambodžská víza (nutná pasová fotografie, případně si ji lze udělat i na hranicích, ale je to drobná komplikace). Večer se ubytováváme v Siem Reap v hotelu na 4 noci, odkud děláme výlety po okolí

  1. den

28.12. čtvrtek – Den předem si zajišťujeme za 30 USD na osobu zájezd do tropického pralesa a národního parku Kulenské hory. Výlet začínáme v tamních horách, kde navštěvujeme poutní místo klášter Preah Ang Thom, v němž je kamenný Buddha ze 16 století vytesaný do vrcholku skalního výběžku. Pak jdeme v džungli malý trek po archeologických nalezištích a kolem koryta řeky, kde jsou vytesány pískovcové útvary zejména soch zobrazující hinduistickou mytologií. Výlet končíme u pěkného vysokého vodopádu, pod nímž se dá krásně koupat.

  1. den

29.12. pátek – Ráno vstáváme ve 4 hodiny, abychom viděli svítání u Angkor Watu. Přiznám se, že to žádný velký zázrak není a to hlavně obrovským množství lidí, kteří čekají na svítání na nejlepších místě. Hned u hotelu si stopujeme první ťuk ťuk, který nás celý den vozí oba dva za 20 USD po všech chrámech po okolí. Jednodenní vstup do chrámů je 48 USD, ale stojí to určitě za to. Postupně navštěvujeme spousty chrámů a to hlavně: Angkor Wat – památka UNESCO, jedna z největších a nejkrásnějších stavebních památek lidské historie – impozantní centrum khmérské říše, ohromující hinduistický chrámový komplex, později změněný na budhistický klášter. Královské město Angkor Thom – „velké město“, nejvelkolepější sídlo angkorského období, dílo mimořádné architektonické hodnoty, po obvodu obehnané vodním příkopem o délce 13 km s impozantními branami. Uprostřed je Bayon – státní chrám uprostřed města Angkor Thom s nádhernými chodbami a síněmi. Toto město bylo až do počátku průmyslové revoluce suverénně největším starověkým městem všech dob, v 11. století, v období zlatého věku Angkoru zde žilo více než milion obyvatel (Londýn v té době čítal pouhých 12.000 obyvatel). Starší chrámy, postavené v 9. -11.stol. jsou hinduistické, mladší z 12. – 13.století jsou již buddhistické. Prošli jsme asi 20 chrámových komplexů, ale nejhezčí byl asi Ta Prohm

  1. den

30.12. sobota – Za 15 USD se necháváme odvést ťuk ťukem tam i zpět do vesnice Chong Knes, která se zajímavá tím, že je celá postavená na kůlech. Ale je znát, že je to zde silná komerce a určitě to není pro samotáře. Další atrakcí je zde projížďka lodí po jezeře Tonle Sap včetně zatopeného lesa. Tato sranda stojí celkem 25 USD na osobu ‚(plus ťuk ťuk).

  1. den

31.12. neděle – Opět si zastavujeme ťuk ťuk, který nás za 10 USD vozí 3 hodiny po okolí Siem Reap, prostě po místech s normálním životem, po rýžových polích a chrámech bez turistů. Dokonce nás jedna paní zadarmo zve na ochutnávání čerstvě uvařených šneků, což neodmítáme. Večer přelétáme přímým letem ze Siem Reap do Sihanoukville, kde musíme nejdříve řešit problémy s ubytováním, protože námi zabukovaný hotel je zavřený. A na silvestra je zde veliký problém něco sehnat volného. Ale dobře to dopadlo a nový rok slavíme na pláži. Je to zde velice bouřlivé

  1. den

1.1. pondělí – Relax, koupání v moři, návštěva Míši kolegyně z práce (což je docela úsměvné, že se potkají ve stejný čas někde v Kambodži)

  1. den

2.1.úterý – Za 30 USD na osobu si kupujeme výlet do národního parku Ream. Výlet začíná několika kilometrovým trekem v džungli, pak je v ceně oběd. Následně nastupujeme do lodi a proplouváme deltu řeky Preaek Tuek Sab. V moři jde někdy pozorovat i delfíny, my jsme bohužel to štěstí neměli. Výlet končí na jedné zcela opuštěné písčité pláži, kde se dá krásně koupat v moři.

  1. den

3.1. středa – Brzo ráno odjíždíme autobusem do hlavního města Kambodže – Phnom Penh. V Phnompenhu se nachází velká řada zajímavých míst a historických pamětihodností. Velké množství budov je postaveno v národním stylu, jedná se například o Národní muzeum, budovu národního shromáždění, Královský palác či pomník nezávislosti atd. Ale nejlepší je podle mě návštěva muzea genocidy, která se zde stala v 70. letech. Muzeum je předěláno z bývalého vězení rudých kmérů a je opravdu velice působivé (určitě bych ho působivostí přirovnal k Osvětimi či muzea holokaustu v Jeruzalémě). Po zdech je ještě vidět krev lidí, kteří zde byli nelidsky mučeni.

  1. den

4.1. čtvrtek – Ráno letíme do Bangkoku a cestou máme krásný plánovaný 20 hodinový přestup v Kuala Lumpur. To je na rozdíl od Phnom Pehnu mnohem modernější. K nejdůležitější atrakci zde jistě patří věže Petronas Twin Towers. Věže naleznete v centrální čtvrti KLCC (Kuala Lumpur City Centre) a měří 452 metrů, což je mezi lety 1996 až 2004 vyneslo na přední příčku seznamu nejvyšších budov světa. Následně trávíme poměrně hodně času ve vyhlídkové věži nedaleko Petronas Twin Towers.

  1. den

5.1. pátek – Doprocházíme Kuala Lumpur, ale ani mešita Masjid Jamek, ani budova vlakového nádraží, není žádný zázrak. V poledne už letíme do Bangkoku.

  1. den

6.1. sobota – Objednáváme si za 600 bathů za osobu výlet márketech v okolí Bangkoku. První je v místě železniční tratě, kde se vždy před průjezdem vlaku musí prodejci vlaku uhnout a když vlak projede, zase vše k prodeji dají za koleje či kolem tratě. Druhý márket se nacházel na vodě, než to turista projde, stráví zde i několik hodin.

  1. den

7.1. neděle – V nočních hodinách odlétáme směr Peking, kde máme na přestupu ještě 18 hodin na procestování města.

  1. den

8.1. pondělí – Odlet z Pekingu do Prahy v 1:40. V Praze přistaneme v 5:10 ráno (10,5 hodiny letu)

 

Účastnící:

Martin Jáchym

Michaela Škardová

Posted in Cestování.

One Comment

  1. Martine,
    krásné video!!! Jsi nejen zkušený cestovatel, ale i kameraman. Hned bych vyrazila na cestu.
    Díky za osvěžení vzpomínek.

    Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *