Davový výšlap na Hoverlu

Hoverla, nacházející se v pohoří Čornohora, je s 2061 m nadmořské výšky nejvyšším vrcholem Ukrajiny. Ještě v roce 1938 byla součástí československo – polské pohraniční zóny a možná i z tohoto důvodu je celá oblast mezi českými turisty velmi oblíbená a hojně navštěvovaná. Krásy zdejší krajiny charakterizují bukovo-smrkové lesy, které jsou v nejvyšších polohách postupně nahrazeny klečí a travnatým porostem. My jsme se na Hoverlu vydali koncem srpna 2016, v rámci našeho cestování přes Rumunsko, Moldavsko a Ukrajinu.

Náš modrý Tranzit  se blíží k závoře, za kterou se musíme dostat, pokud chceme dále pokračovat k hotelu Zaroslyak. Padesátník s knírkem se tváří jako velký kápo, labužnicky pokuřuje a v klidu pozoruje naše stojící vozidlo. Jelikož se delší dobu nic neděje, stahuje Honza W. okýnko u řidiče, což je pro tohoto místního šéfika impulsem, aby konečně přistoupil k jednání. Michal se s tím ovšem nepáře: “Što ty potrebuješ?”, táže se ho se sebevědomým výrazem.

Zde je třeba podotknout, že Michal je expertem na všechny slovanské jazyky. Každoročně nás překvapuje svými lingvistickými znalostmi i vynalézavostí, s jakou je schopen komunikovat s obyvateli jakékoliv východoevropské země. Jazyk, který používá, by se dal charakterizovat jako takové “slovanské esperanto” – ve větě vždy použije nějaké slovíčko z místního jazyka, které pohotově doplňuje českými, ale ještě častěji slovenskými výrazy (je přece známo, že “slovenčině” rozumí cizinci více než češtině). A když už se mu nedostává vhodného slova, pomůže si zvířecím zvukem. I tentokrát mu bylo porozuměno. Kníratému bossovi se možná nelíbil jen jeho tón nebo volba slov, každopádně vypadá trochu podrážděně. Odkazuje nás do turistického stánku, kde je třeba uhradit poplatek 20 hřiven za vjezd do karpatské rezervace. Po jeho zaplacení nám však již nic nebrání v pokračování k hotelu Zaroslyak, které je výchozím místem k výstupu na nejvyšší horu Ukrajiny – Hoverlu.

Continue reading

P1040886

a znovu Grosser Priel

Akim a Filip zatím nezkusili Bert – Rinesch Klettersteig (C/D), a protože jsme si chtěli udělat rychlý výlet do Alp, bylo o cíli rozhodnuto. Čekali jsme tedy jen na dobré počasí, a to konečně mělo nastat. Vzhledem k tomu, že to máme, co by kamenem dohodil, vyrazili jsme ve čtvrtek po práci a než se setmělo, byli jsme na chatě Prielschutzhaus. Před spaním jsme ještě zkusili pár cest na chatové lezecké stěnce, a protože měl lezečky jen Akim, tak se rozhodl je sundat, prý aby byly síly vyrovnané :). Na chatě bylo pár lidí, a tak jsme chtěli vyrazit hned po rozbřesku, abychom nemuseli ve feratě postávat. Záměr jsme téměř splnili a byli u nástupu první, nicméně hned po nás dorazil náš spolunocležník, který už byl navlečený do postrojů, nazul ještě lezečky a vydal se do první skalky. Vzhledem k tomu, že vypadal dost nadupaně, říkali jsme si, že nás jistě brzdit nebude. V cestě se nám líbilo, a i když místy stékala voda a jednou nám nad hlavami prosvištěl slušný kámen, výstup jsme si užívali až téměř do konce. Závěrečný hřebínek byl sice technicky snadný, ale nám už se zdál tak trochu navíc :). I když předpověď počasí byla perfektní, za námi se pořád táhl mrak, který občas ustoupil a dopřál nám výhledy, za kterými jsme přijeli. Z vrcholu jsme celkem svižně seběhli k chatě, dali pivo a svačinu a pokračovali dolů zpět k autu. Celkem jsme si libovali, že jsme vybrali jako den výstupu pátek, prtže když jsme scházeli, šly nahoru na chatu doslova mraky lidí.

P1040889 P1040892 P1040904 P1040882

 

Účastníci:

Akim

Filip Junek

Andrea Tetourová